środa, 24 września 2014

Frances Ha (2012)

Zatrzymać czas

Trwający zaledwie półtorej godziny nowy film Noaha Baumbacha to inteligentnie opowiedziana i uniwersalna opowieść, o dojrzewaniu i szukaniu swojego miejsca w wielkim mieście, którą ogląda się z przysłowiowym jednym tchem.


Zaczyna się całkiem beztrosko.Tytułowa „Frances Ha” to 27 letnia pełna wdzięku i dziecinnej naiwności praktykantka tańca współczesnego. Na co dzień wiedzie wspólne życie wraz ze swoja najlepszą przyjaciółką Sophie. Razem mieszkają, drwią z facetów, wieczorami imprezują przemierzając szybkim krokiem zakątki Manhattanu. Zaplanowały nawet wspólną przyszłość, gdzie jak mówią „podbijemy świat”  Ten lekki i niefrasobliwy rytm przerwie nieoczekiwana wyprowadzka Sophie.

Utrzymany w żartobliwym tonie, Noah dotyka problemu z jakim zmagają się dzisiejsi dwudziestoparolatkowie. Rzuceni na głęboką wodę  muszą stawić czoła czyhającym na nich zza rogu problemom. Ciągła zmiana pracy, życie na własną kieszeń, nowi znajomi to rzeczywistość w której Frances nie potrafi do końca się odnaleźć. Oderwana od świata, mniej dojrzała od swoich rówieśników Frances przeżywa wzloty i upadki. Ucieka od wszelkich prób stabilizacji fundując sobie wypad na święta do rodziców oraz spontaniczną podróż do Paryża. Uparcie dąży do celu i nie porzuca  marzeń o karierze profesjonalnej tancerki, które z dnia na dzień się oddalają. Jednak ostatecznie przyjdzie czas by zwolnić tempa i zmierzyć się z uciążliwymi kwestiami.

Noah Baumbach stworzył film zachowany w subtelnym nastroju z czarno – białym obrazem, nadającym mu nienaganny klimat oraz ze znakomitą ścieżką dźwiękową wpasowaną w najbardziej żartobliwe przejścia bohaterki ( Frances biegnąca po pieniądze do bankomatu) Jednak największym atutem filmu jest postać samej Frances. ( W tej roli znakomita Greta Gerwing) Greta nie tylko jest odtwórczynią głównej bohaterki, ale i współautorką scenariusza. Stworzyła postać, której beztroskie podejście do życia, impulsywność i nieustanny optymizm wyróżnia ją z pośród tłumu. Autentyczność i szczerość Frances sprawia, że gdy tylko pojawia się na ekranie, przyciąga i kradnie całą uwagę.


Frances Ha to inteligenta, świetnie zagrana i prosta w swej formie komedia, która intryguję i zaraża widza optymizmem już od samego początku. Co najważniejsze to słodko- kwaśna historia o dojrzewaniu i konfrontacji z samym sobą,  gdzie trzeba pożegnać echa studenckiego życia i pomału "wydorośleć", ale niekoniecznie tracąc przy tym pozytywne nastawienie.

Gatunek:     Dramat, komedia
Produkcja:  USA
Reżyseria:   Noah Baumbach
Scenariusz: Greta Gerwing, Noah Baumbach 

Ocena 8/10
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz