niedziela, 1 marca 2015

W jego oczach (2014)

Oparty na krótkometrażowej wersji debiut Dabiela Riberio „W jego oczach” to subtelny obraz o pierwszej miłości niewidomego Leonarda i początkach odkrywania swojej seksualności.

Leonardo (Ghilherme Lobo) i Giovana (Tess Amorim) przyjaźnią się od najmłodszych lat. Są nierozłączni, każdą wolną chwilę spędzają razem, a czas upływa im leniwie na rozmowach przy basenie, gdzie dzielą się najskrytszymi  sekretami. Giovana marzy o porywającym romansie, a Leo o pierwszym pocałunku. Wszystko zmieni się za sprawą nowego ucznia Gabriela. Leonardo doświadczy nowych nieznanych mu uczyć, a na pozór zwykła znajomość przerodzi się w coś więcej. 

Nie tylko jego kalectwo odróżnia go od innych uczniów. Leo od głośnych imprez woli muzykę klasyczną jest inteligentny, niezwykle wrażliwy,  a przede wszystkim zaakceptował swoją ślepotę i potrafi z nią żyć. Ma żal do rodziców, że nie dają mu swobody bycia i monitorują każdy jego krok. Wszystko to z troski o niego jednak Leo nie boi się zmian, marzy by wyjechać zagranicę  na studia i uniezależnić się od nadopiekuńczej matki. Tymczasem wspólne zadanie domowe umacnia relację pomiędzy Leo i Gabierela, a Giovana powoli zaczynie odczuwać brak towarzystwa przyjaciela przez co ich przyjaźń zostanie wystawiona na próbę.

Reżyser porusza tematy charakterystyczne dla okresu dojrzewania. Młodzieńczy bunt, pierwsze eksperymenty z alkoholem, niespełniona miłość oraz poszukiwanie samego siebie. Tłem dla nastoletnich rozterek jest szkolna ławka. Tam też pomimo tolerancyjnej otoczki Leo doświadcza upokorzeń ze strony kolegów z klasy, gdzie nierozumiany przez swoją odmienność, poniżany jest na każdym kroku.

Nie jest to typowy film z gatunku LGBT. Daniel Riberio w wywiadach podkreślał , że homoseksualizm nie stanowi głównego temat filmu. Reżyser skupił się na pokazaniu rodzącego się uczucia pomiędzy chłopcami ich wstydliwych pocałunków oraz wzajemnym pożądaniu. Fakt, że Leo jest niewidomy od urodzenia nie jest dla niego przeszkodą w znalezieniu  miłości. Trójka młodych aktorów swoją grą stworzyła wiarygodne postacie, budzące sympatie wśród widzów. Ujmuję również ścieżka dźwiękowa, a mianowicie utwory Belle and Sebastian, które idealnie wkomponują się w łagodny i lekki ton filmu. 

Nagradzany na międzynarodowych festiwalach film Daniela Riberio „W jego oczach” to prosta w swej treści jednak niebanalna opowieść o miłości, tej pierwszej. Całość zachowana w pastelowych barwach pozbawiona ciężkiej otoczki, wprowadza w doskonały nastrój, a czas poświęcony na seans na pewno nie będzie czasem zmarnowanym. 

Gatunek: Romans 
Produkcja: Brazylia
Reżyseria: Daniel Riberio
Scenariusz: Daniel Riberio

Ocena 7/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz